russman has logged 100 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Much Loved

Much Loved

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Umrika

Umrika

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ixcanul

Ixcanul

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Treasure

The Treasure

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Future

The Future

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mediterranea

Mediterranea

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Rising Tide

A Rising Tide

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Hedi Schneider Is Stuck

Hedi Schneider Is Stuck

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Great Alone

The Great Alone

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Taxi

Taxi

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sherpa

Sherpa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In Transit

In Transit

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twelve O'Clock High

Twelve O'Clock High

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Palio

Palio

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Evolution

Evolution

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mia madre

Mia madre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rams

Rams

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spellbound

Spellbound

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Men & Chicken

Men & Chicken

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Survivalist

The Survivalist

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Peggy Guggenheim: Art Addict

Peggy Guggenheim: Art Addict

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dom Hemingway

Dom Hemingway

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
James White

James White

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Golden Days

My Golden Days

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Volcano

Volcano

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frozen Planet

Frozen Planet

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
With Six You Get Eggroll

With Six You Get Eggroll

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Burning Hot Summer

A Burning Hot Summer

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Conqueror

The Conqueror

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Paul Lynde Halloween Special

The Paul Lynde Halloween Special

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Robot Monster

Robot Monster

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kill the Messenger

Kill the Messenger

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry