russman has logged 101 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Burning

The Burning

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Raggedy Ann and Raggedy Andy in the Pumpkin Who Couldn't Smile

Raggedy Ann and Raggedy Andy in the Pumpkin Who Couldn't Smile

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Entire High School Sinking Into the Sea

My Entire High School Sinking Into the Sea

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Illegitimate

Illegitimate

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Best and Most Beautiful Things

Best and Most Beautiful Things

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Peter and the Farm

Peter and the Farm

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Abacus: Small Enough to Jail

Abacus: Small Enough to Jail

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frantz

Frantz

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Best Man

The Best Man

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Donald Cried

Donald Cried

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Layla M.

Layla M.

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carl Th. Dreyer: My Metier

Carl Th. Dreyer: My Metier

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Graduation

Graduation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Exhibition

Exhibition

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dormant Beauty

Dormant Beauty

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sugar Cane Alley

Sugar Cane Alley

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Christine

Christine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Woman, a Part

A Woman, a Part

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Do You Remember Dolly Bell?

Do You Remember Dolly Bell?

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Youth

Youth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matchmaker

The Matchmaker

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fresh

Fresh

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★
Read the review Edit this entry