russman has logged 48 entries for films during June 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Last Cab to Darwin

Last Cab to Darwin

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phantom of the Opera

Phantom of the Opera

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Eagle Huntress

The Eagle Huntress

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gaslight

Gaslight

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Godard's Passion

Godard's Passion

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Goon

Goon

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
If You Don't, I Will

If You Don't, I Will

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Journey to the West: Conquering the Demons

Journey to the West: Conquering the Demons

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hustle & Flow

Hustle & Flow

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Boy

Boy

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cruel Story of Youth

Cruel Story of Youth

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Connection

The Connection

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Undefeatable

Undefeatable

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Verbatim

Verbatim

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Naked Dawn

The Naked Dawn

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Closer

Closer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Underworld: Blood Wars

Underworld: Blood Wars

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Love, Lies

Love, Lies

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Julieta

Julieta

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Am Not Madame Bovary

I Am Not Madame Bovary

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bucky Larson: Born to Be a Star

Bucky Larson: Born to Be a Star

2011
×
Read the review Edit this entry  
01
Mystery Road

Mystery Road

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry