RSS feed for russman

russman has logged 770 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Zen Diaries of Garry Shandling

The Zen Diaries of Garry Shandling

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once

Once

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Queen of Hearts

Queen of Hearts

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
We Are Little Zombies

We Are Little Zombies

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
By the Grace of God

By the Grace of God

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Australian Dream

The Australian Dream

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Keepers

The Keepers

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Petra

Petra

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sons of Katie Elder

The Sons of Katie Elder

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Woman in the Moon

Woman in the Moon

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wu-Tang Clan: Of Mics and Men

Wu-Tang Clan: Of Mics and Men

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cobra Verde

Cobra Verde

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Train

The Train

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It's Love I'm After

It's Love I'm After

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Unspeakable Act

The Unspeakable Act

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry