RSS feed for Ruth

Ruth has logged 32 entries for films during June 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The House of Sand

The House of Sand

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Manda Bala (Send a Bullet)

Manda Bala (Send a Bullet)

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stork

Stork

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Day of the Locust

The Day of the Locust

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Toomelah

Toomelah

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Galore

Galore

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carlotta

Carlotta

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Not by Chance

Not by Chance

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carandiru

Carandiru

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Oyster Farmer

Oyster Farmer

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Sign of the City

The Sign of the City

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Adventures of Barry McKenzie

The Adventures of Barry McKenzie

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last King of Scotland

The Last King of Scotland

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Backroads

Backroads

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Once

Once

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Class Of '92

The Class Of '92

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry