Sort by

Ruth has logged 361 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Puberty Blues

Puberty Blues

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Man of Flowers

Man of Flowers

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sunny and the Dark Horse

Sunny and the Dark Horse

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Money Movers

Money Movers

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Great Ziegfeld

The Great Ziegfeld

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dragon Ball Z: Resurrection 'F'

Dragon Ball Z: Resurrection 'F'

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
The Trip

The Trip

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Getting of Wisdom

The Getting of Wisdom

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kiss or Kill

Kiss or Kill

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vigil

Vigil

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Edit this entry  
20
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry