Sort by

Ruth has logged 30 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Good Earth

The Good Earth

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Q

Q

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Captive

The Captive

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Maria's Lovers

Maria's Lovers

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Afflicted

Afflicted

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Dyatlov Pass Incident

The Dyatlov Pass Incident

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★
Edit this entry  
08
Kill the Messenger

Kill the Messenger

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Overlanders

The Overlanders

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Billy Liar

Billy Liar

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry