Ruth has logged 286 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
George Michael: Live in London

George Michael: Live in London

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Edit this entry  
31
George Michael: A Different Story

George Michael: A Different Story

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
Giant

Giant

1956
×
★★★
Edit this entry  
10
In & Out

In & Out

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dark Horse

The Dark Horse

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Men Don't Leave

Men Don't Leave

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★½
Edit this entry  
30
Idiot Box

Idiot Box

1996
×
★★★
Edit this entry  
29
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tanna

Tanna

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the House

In the House

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Crowded House: Encore - Live at Sydney Opera House

Crowded House: Encore - Live at Sydney Opera House

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bugsy

Bugsy

1991
×
★★★½
Edit this entry  
26
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Raging Moon

The Raging Moon

1971
×
★★★½
Edit this entry  
25
Elysium

Elysium

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
White Hunter, Black Heart

White Hunter, Black Heart

1990
×
★★½
Edit this entry  
20
Mildred Pierce

Mildred Pierce

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Devil's Playground

The Devil's Playground

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
Brilliant Lies

Brilliant Lies

1996
×
★★★
Edit this entry