Ruth has logged 28 entries for films during March 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Story of Louis Pasteur

The Story of Louis Pasteur

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
52 Tuesdays

52 Tuesdays

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
House of Cards

House of Cards

1990
×
★★★★
Edit this entry  
28
Reds

Reds

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Tale of the Fox

The Tale of the Fox

1937
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Citizen X

Citizen X

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hud

Hud

1963
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dead Man Walking

Dead Man Walking

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Kenny

Kenny

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bound

Bound

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Jedda

Jedda

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Three

Three

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bird

Bird

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry