Ruth has logged 29 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Kika

Kika

1993
×
★★½
Edit this entry  
27
The New Girlfriend

The New Girlfriend

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
The Party

The Party

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cut Snake

Cut Snake

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Widows 2

Widows 2

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The 2000s

The 2000s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Freedom

Freedom

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Indignation

Indignation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry