Sort by

Ruth has logged 62 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frozen River

Frozen River

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Look Both Ways

Look Both Ways

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hollow Crown: Henry V

The Hollow Crown: Henry V

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Our Kind of Traitor

Our Kind of Traitor

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Below

Below

2019
×
★★
Edit this entry  
26
The Heist of the Century

The Heist of the Century

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Liquid Truth

Liquid Truth

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
The Dry

The Dry

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tell No One

Tell No One

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paradise Now

Paradise Now

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Morocco

Morocco

1930
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jack Irish: Dead Point

Jack Irish: Dead Point

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hatari!

Hatari!

1962
×
★★★½
Edit this entry  
21
Solace

Solace

2015
×
★★
Edit this entry  
21
The Hollow Crown: Henry IV - Part 2

The Hollow Crown: Henry IV - Part 2

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Morocco

Morocco

1930
×
★★★
Edit this entry  
20
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Life Without Principle

Life Without Principle

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
28 Days

28 Days

2000
×
★★★
Edit this entry  
19
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★
Edit this entry  
18
Another 48 Hrs.

Another 48 Hrs.

1990
×
★★★
Edit this entry  
18
A Town Like Alice

A Town Like Alice

1981
×
★★★½
Edit this entry  
17
G.I. Jane

G.I. Jane

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
Clean

Clean

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
Burn Motherfucker, Burn!

Burn Motherfucker, Burn!

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Driven

Driven

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Silent War

The Silent War

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Edit this entry  
12
The River Kings

The River Kings

1991
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Sister's Secret

A Sister's Secret

2009
×
★★
Edit this entry  
11
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Crosstalk

Crosstalk

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crosstalk

Crosstalk

1982
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Sometimes Always Never

Sometimes Always Never

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Gorky Park

Gorky Park

1983
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mr. Brooks

Mr. Brooks

2007
×
★★★
Edit this entry