Highest rated films

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★

  • Batman: Gotham by Gaslight

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Captain Phillips

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • It

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★

  • The Polar Express

    ★★★★

  • The Ritual

    ★★★★

  • American Made

    ★★★★

  • A Christmas Carol

    ★★★★

  • Cliffhanger

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 62 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

American Made

Jan 3

Most Watched

Mission: Impossible - Fallout

twice

A Quiet Place

twice

Avengers: Infinity War

twice

Last Film

A Christmas Carol

Dec 23

Genres, Countries & Languages

Drama
29 films
Action
24 films
Thriller
20 films
Adventure
19 films
Horror
17 films
Sci Fi
17 films
Comedy
11 films
Fantasy
7 films
Crime
7 films
Mystery
6 films
USA
54 films
UK
9 films
Canada
8 films
China
5 films
France
4 films
Ireland
2 films
Australia
2 films
Japan
2 films
New Zealand
2 films
Norway
2 films
English
62 films
Spanish
5 films
French
5 films
Xhosa
3 films
Chinese
2 films
German
2 films
Russian
2 films
Portuguese
2 films
Finnish
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 3

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Ryan’s most liked review

Blade Runner 2049

★★★★½

A visual buffet of gorgeousness mix with a nice helping of Villeneuve nuance. 

Side note: I want to be Ryan Gossling when I grow up.

More reviews

Ryan’s most liked list

Favorite Action Films from the 90s

Some are great films, some not so much... But they are all a blast and so very 90s. (In ordered of release)

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Raiders of the Lost Ark
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Cloverfield Paradox
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Braven
Average weighted rating:

2.7

Films Ryan watched in 2018

  • A Christmas Carol
  • Ready Player One
  • Thoroughbreds
  • The Polar Express
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Ralph Breaks the Internet
  • Halloween
  • Searching
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Upgrade
  • First Reformed
  • Ghost Stories
  • Clear and Present Danger
  • Hereditary
  • The Meg
  • Tag
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mission: Impossible III
  • Ant-Man and the Wasp
  • Unsane
  • A Quiet Place
  • The Endless
  • Deadpool 2
  • Revenge
  • Novitiate
  • The Crying Game
  • Avengers: Infinity War
  • The Florida Project
  • Molly's Game
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Fences
  • Cliffhanger
  • Avengers: Infinity War
  • Thelma & Louise
  • Captain Phillips
  • Braven
  • A Quiet Place
  • Raiders of the Lost Ark
  • Lady Bird
  • Game Night
  • Mama
  • Justice League
  • I, Tonya
  • mother!
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Batman: Gotham by Gaslight
  • It
  • Blade Runner 2049
  • Thor: Ragnarok
  • Annihilation
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Ritual
  • Black Panther
  • The Cloverfield Paradox
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • The Post
  • Alien: Covenant
  • Only the Brave
  • Hidden Figures
  • American Made

World Map

Highly rated films Ryan is yet to see

  • Daniel Sloss: Live Shows
  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Minding the Gap
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Burn the Stage: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more