Highest rated films

  • Fyre

    ★★★½

  • The Hole in the Ground

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Widows

    ★★★★½

  • Blindspotting

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★

  • The Conjuring

    ★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★

  • Free Solo

    ★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 148 Films watched
  • 12.3 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Bird Box

Jan 1

Most Watched

Midsommar

twice

Last Film

Howl's Moving Castle

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
74 films
Comedy
45 films
Thriller
43 films
Horror
35 films
Adventure
27 films
Family
26 films
Fantasy
25 films
Crime
21 films
Animation
21 films
Mystery
19 films
USA
125 films
UK
23 films
Canada
12 films
Japan
7 films
France
5 films
China
5 films
Germany
4 films
Spain
3 films
Sweden
3 films
Ireland
2 films
English
138 films
Spanish
16 films
Japanese
10 films
French
8 films
Italian
7 films
German
6 films
Russian
4 films
Chinese
4 films
Latin
3 films
Swedish
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Ryan’s most liked review

The Lighthouse

This was an experience. Like Ari Aster’s films, Egger’s films sit with you, demanding multiple viewings. 

It was poetic, brutal, gorgeous to look at, and has an Oscar level performance from Willem Dafoe. Good god was he amazing... Pattinson was fantastic as well of course.

So much to love here.…

More reviews

Ryan’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Four Christmases
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Kid
Average weighted rating:

2.8

Films Ryan watched in 2019

  • Howl's Moving Castle
  • Uncut Gems
  • Togo
  • It's a Wonderful Life
  • Elf
  • The Muppet Christmas Carol
  • Home Alone
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • A Christmas Carol
  • Four Christmases
  • Paranormal Activity
  • Abominable
  • Klaus
  • Marriage Story
  • Downton Abbey
  • Freaks
  • Jojo Rabbit
  • Frozen II
  • Knives Out
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Wicker Man
  • The Lighthouse
  • Arachnophobia
  • Joker
  • Ready or Not
  • Midsommar
  • Never Goin' Back
  • Midsommar
  • Brigsby Bear
  • It Chapter Two
  • Blade Runner 2049
  • The Shining
  • The Nightmare Before Christmas
  • Early Man
  • Veronica
  • The Amityville Horror
  • Shadow
  • The Angry Birds Movie 2
  • Godzilla: King of the Monsters
  • The Farewell
  • Hard Eight
  • The Iron Giant
  • Dog Day Afternoon
  • Kung Fu Panda
  • Glass
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Missing Link
  • Ringu
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Possession
  • The Book of Life
  • Train to Busan
  • The Wave
  • Godzilla
  • Spider-Man: Far from Home
  • Apostle
  • Speed
  • Darkest Hour
  • Pet Sematary
  • Guava Island
  • The Kid
  • The Blackcoat's Daughter
  • Toy Story 4
  • The Disaster Artist
  • High Life
  • Coco
  • The Entity
  • Before I Wake
  • Chernobyl
  • The Secret of NIMH
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • I Am Mother
  • All the President's Men
  • Gerald's Game
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Hold the Dark
  • Calibre
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • The Conjuring 2
  • Apollo 11
  • Climax
  • The Perfection
  • We Have Always Lived in the Castle
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Happy Death Day
  • Insidious
  • The Standoff at Sparrow Creek
  • Lady Macbeth
  • Suspiria
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Arctic
  • Sunshine
  • Avengers: Endgame
  • Shoplifters
  • Cold War
  • Shazam!
  • Beirut
  • Hostiles
  • Mandy
  • Polar
  • Spirited Away
  • Love, Simon
  • The Babadook
  • Prospect
  • Galveston
  • American Animals
  • Manchester by the Sea
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Mary Queen of Scots
  • Jurassic Park
  • Triple Frontier
  • Chef
  • Us
  • Free Solo
  • Widows
  • If Beale Street Could Talk
  • The Grinch
  • Sorry to Bother You
  • Vice
  • Support the Girls
  • The Wife
  • Eighth Grade
  • Won't You Be My Neighbor?
  • The Guilty
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Hole in the Ground
  • Alita: Battle Angel
  • The Conjuring
  • Green Book
  • Roma
  • The Favourite
  • Fyre
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • Christopher Robin
  • BlacKkKlansman
  • A Star Is Born
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Beautiful Boy
  • First Man
  • Blindspotting
  • The Godfather
  • Overlord
  • The Old Man & the Gun
  • Bad Times at the El Royale
  • Wildlife
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Bird Box

World Map

Highly rated films Ryan is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more