Sort by

Ryan Sutton has logged 47 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
City Lights

City Lights

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
War Horse

War Horse

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry