Sort by

i_Am_a_rOboT has logged 305 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
31
9

9

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★
Edit this entry  
30
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Tale of Despereaux

The Tale of Despereaux

2008
×
Edit this entry  
29
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★½
Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Edit this entry  
13
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
09
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
Edit this entry  
09
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Exile and Death of Andrei Tarkovsky

The Exile and Death of Andrei Tarkovsky

1988
×
Edit this entry  
08
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Grucifixion

The Grucifixion

2021
×
Edit this entry  
30
Kensopia

Kensopia

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
A Visitor to a Museum

A Visitor to a Museum

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★½
Edit this entry  
18
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lost Forever: The Art of Film Preservation

Lost Forever: The Art of Film Preservation

2011
×
Edit this entry  
17
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★½
Edit this entry  
15
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blue

Blue

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Dancing Pig

The Dancing Pig

1907
×
★★★½
Edit this entry  
11
Midwinter Sacrifice

Midwinter Sacrifice

1946
×
★★★½
Edit this entry  
11
To Kill a Child

To Kill a Child

1953
×
★★★
Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Demons

Demons

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry