RSS feed for Ryan

Ryan has logged 55 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sleepwalk with Me

Sleepwalk with Me

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
08
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Edit this entry  
18
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
20
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
London Boulevard

London Boulevard

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mansome

Mansome

2012
×
★★½
Edit this entry  
05
What to Expect When You're Expecting

What to Expect When You're Expecting

2012
×
★★½
Edit this entry  
29
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
Edit this entry  
28
Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Dilemma

The Dilemma

2011
×
★★½
Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
In Time

In Time

2011
×
★★
Edit this entry  
02
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★½
Edit this entry  
28
Page One: Inside the New York Times

Page One: Inside the New York Times

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bill Cunningham New York

Bill Cunningham New York

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
One Day

One Day

2011
×
★★½
Edit this entry  
02
Everything Must Go

Everything Must Go

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Rum Diary

The Rum Diary

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
27
My Week with Marilyn

My Week with Marilyn

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Skateland

Skateland

2010
×
★★½
Edit this entry  
17
Submarine

Submarine

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
17
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
For Love of the Game

For Love of the Game

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
09
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Edit this entry  
29
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Arthur

Arthur

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Meet Bill

Meet Bill

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry