Sort by

Ryan has logged 40 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
11
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
14
Swiss Family Robinson

Swiss Family Robinson

1960
×
★★★★
Edit this entry  
12
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dear Mr. Watterson

Dear Mr. Watterson

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Jobs

Jobs

2013
×
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Outside Providence

Outside Providence

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Rise & Fall of Penn Station

The Rise & Fall of Penn Station

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Road House

Road House

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry