Highest rated films

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

  • Eames: The Architect and the Painter

    ★★★½

  • Midnight in Paris

    ★★★

  • Horrible Bosses

    ★★★

  • Take Me Home Tonight

    ★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★

  • 180° South

    ★★★★

  • Defiance

    ★★★½

  • Holiday Inn

    ★★★½

  • The September Issue

    ★★★½

By week

Jan Dec
  • 13 Films logged
  • 1.1 Average per month
  • 0.2 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

180° South

Jan 21

Last Film

Eames: The Architect and the Painter

Dec 29

Genres, countries & languages

Comedy
9 films
Drama
7 films
Romance
6 films
Documentary
3 films
Crime
2 films
Thriller
1 film
Mystery
1 film
Fantasy
1 film
Action
1 film
History
1 film
USA
12 films
Germany
1 film
Spain
1 film
France
1 film
Sweden
1 film
English
13 films
Drama
Average 3.29
Comedy
Average 3.06
Romance
Average 3.00
USA
Average 3.17
English
Average 3.23

Themes & Nanogenres®

Themes

Nanogenres

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 15

Watchlist

Stars

Crew & studios

Ryan’s most liked list

Highs and lows

Highest average

The Girl with the Dragon Tattoo
Average weighted rating:

3.9

Lowest average

Something Borrowed
Average weighted rating:

2.4

Most popular

Midnight in Paris
Average weighted rating:

3.7

Most obscure

180° South
Average weighted rating:

3.6

Films Ryan watched in 2011

  • Eames: The Architect and the Painter
  • Young Adult
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Holiday Inn
  • Ceremony
  • The September Issue
  • Take Me Home Tonight
  • Breakfast at Tiffany's
  • Horrible Bosses
  • Something Borrowed
  • Defiance
  • Midnight in Paris
  • 180° South

World map

Highly rated films Ryan is yet to see

  • Incendies
  • A Separation
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Much Ado About Nothing
  • The Turin Horse
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • The Intouchables
  • The Tragedy of Man

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more