Highest rated films

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Skyfall

    ★★★★½

  • The Hunger Games

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • The Master

    ★★★★

  • Sleepwalk with Me

    ★★★½

  • Love Actually

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

  • White Christmas

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Rushmore

    ★★★★½

  • The Rocketeer

    ★★★★½

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • Elf

    ★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★

  • 50/50

    ★★★★

  • The Artist

    ★★★★

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★

  • Water for Elephants

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 55 Films logged
  • 4.6 Average per month
  • 1.1 Average per week
Jan Dec
  • 3 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Friends with Benefits

Jan 6

Last Film

Sleepwalk with Me

Dec 31

Diary Milestones

National Lampoon's Christmas Vacation
50th Dec 23

Genres, countries & languages

Drama
36 films
Comedy
23 films
Romance
19 films
Thriller
8 films
Family
5 films
Action
5 films
Crime
5 films
Sci Fi
4 films
Documentary
4 films
Fantasy
3 films
USA
51 films
UK
10 films
France
5 films
Germany
2 films
Denmark
1 film
Belgium
1 film
Sweden
1 film
Turkey
1 film
Crime
Average 4.10
Family
Average 4.10
Action
Average 4.00
Thriller
Average 3.93
Drama
Average 3.69
Romance
Average 3.53
Comedy
Average 3.52
Sci Fi
Average 3.38
Documentary
Average 3.25
France
Average 4.00
UK
Average 3.65
USA
Average 3.62
English
Average 3.63

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 29 Added 81

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Ryan’s most liked list

Highs and lows

Highest average

There Will Be Blood
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

The Dilemma
Average weighted rating:

2.3

Most popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Skateland
Average weighted rating:

3.1

Films Ryan watched in 2012

  • Sleepwalk with Me
  • Django Unchained
  • It's a Wonderful Life
  • White Christmas
  • Elf
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • No Country for Old Men
  • Love Actually
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • Skyfall
  • There Will Be Blood
  • The Hunger Games
  • London Boulevard
  • Mansome
  • What to Expect When You're Expecting
  • Die Hard: With a Vengeance
  • Louis C.K.: Live at the Beacon Theater
  • The Dilemma
  • The Master
  • In Time
  • Metropolitan
  • Page One: Inside the New York Times
  • The Dark Knight Rises
  • The Muppets
  • Moonrise Kingdom
  • Bill Cunningham New York
  • Melancholia
  • One Day
  • Everything Must Go
  • The Ides of March
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • The Rum Diary
  • The Rocketeer
  • Rushmore
  • My Week with Marilyn
  • Skateland
  • Submarine
  • Water for Elephants
  • The Artist
  • The Sound of Music
  • Drive
  • For Love of the Game
  • Casablanca
  • Exit Through the Gift Shop
  • Chinatown
  • 50/50
  • Arthur
  • The Girlfriend Experience
  • Meet Bill
  • The Virgin Suicides
  • Cashback
  • A Good Old Fashioned Orgy
  • The Descendants
  • Moneyball
  • Friends with Benefits

World map

Highly rated films Ryan is yet to see

  • It's Such a Beautiful Day
  • The Hunt
  • John Mulaney: New in Town
  • Amour
  • Gangs of Wasseypur – Part 2
  • Wolf Children
  • Ernest & Celestine
  • Casting Blossoms to the Sky

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more