Highest rated films

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

  • Louis C.K.: Oh My God

    ★★★½

  • Aziz Ansari: Buried Alive

    ★★★½

  • Clear History

    ★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Love Actually

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

  • Trading Places

    ★★★★★

  • White Christmas

    ★★★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • A Christmas Story

    ★★★★½

  • The Sweetest Thing

    ★★★★½

  • The National Parks: America's Best Idea

    ★★★★½

  • The Hunger Games

    ★★★★

  • Home Alone

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Elf

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 67 Films logged
  • 5.6 Average per month
  • 1.3 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

White Christmas

Jan 1

Last Film

Home Alone 2: Lost in New York

Dec 31

Diary Milestones

National Lampoon's Christmas Vacation
50th Dec 1

Most Watched

White Christmas

3 times

Genres, countries & languages

Comedy
41 films
Drama
29 films
Romance
23 films
Family
11 films
Adventure
9 films
Documentary
7 films
Fantasy
7 films
Thriller
7 films
Crime
6 films
Sci Fi
4 films
USA
58 films
UK
14 films
France
3 films
Germany
2 films
Brazil
2 films
Canada
2 films
Spain
1 film
Denmark
1 film
Japan
1 film
English
67 films
Music
Average 4.62
Family
Average 3.91
Crime
Average 3.90
Fantasy
Average 3.86
Sci Fi
Average 3.75
Comedy
Average 3.68
Adventure
Average 3.67
Romance
Average 3.63
Thriller
Average 3.58
Drama
Average 3.55
USA
Average 3.75
UK
Average 3.68
English
Average 3.68

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 21 Added 41

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

It's a Wonderful Life
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

What Happens in Vegas
Average weighted rating:

2.6

Most popular

Taxi Driver
Average weighted rating:

4.2

Most obscure

The Happiest Baby on the Block

Films Ryan watched in 2013

  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Hugo
  • Trading Places
  • It's a Wonderful Life
  • White Christmas
  • Home Alone
  • The American
  • The Muppet Christmas Carol
  • Elf
  • Frances Ha
  • A Christmas Story
  • The Polar Express
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • The Happiest Baby on the Block
  • The Bishop's Wife
  • White Christmas
  • Manhattan
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Love Actually
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • The Hunger Games
  • Fargo
  • The Untouchables
  • Aziz Ansari: Buried Alive
  • El Bulli: Cooking in Progress
  • Shame
  • The Great Gatsby
  • The Restaurateur
  • Taxi Driver
  • Elizabethtown
  • See Girl Run
  • The Big Lebowski
  • Clear History
  • Lola Versus
  • Point Break
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Silver Linings Playbook
  • Fat, Sick & Nearly Dead
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Louis C.K.: Oh My God
  • Bachelorette
  • Extract
  • The Trip
  • What Happens in Vegas
  • The Wizard of Oz
  • The National Parks: America's Best Idea
  • The Best Exotic Marigold Hotel
  • Friends with Kids
  • The Sweetest Thing
  • Looper
  • The Way
  • The Giant Mechanical Man
  • Zero Dark Thirty
  • Wanderlust
  • Yes Man
  • Moonrise Kingdom
  • Jeff, Who Lives at Home
  • Argo
  • Safety Not Guaranteed
  • The Switch
  • The Five-Year Engagement
  • Helvetica
  • The Queen of Versailles
  • Steve Jobs: The Lost Interview
  • The Great Outdoors
  • On the Road
  • White Christmas

World map

Highly rated films Ryan is yet to see

  • Prisoners
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Short Term 12
  • 12 Years a Slave
  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion
  • Like Father, Like Son
  • Hope
  • The Great Beauty

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more