Highest rated films

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★½

  • Chef

    ★★★½

  • They Came Together

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

  • Wayne's World

    ★★★★★

  • White Christmas

    ★★★★★

  • Outside Providence

    ★★★★★

  • Vanilla Sky

    ★★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★★½

  • A Christmas Story

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • Elf

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 40 Films watched
  • 3.3 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

The Apartment

Jan 1

Most Watched

White Christmas

twice

Elf

twice

Last Film

Miracle on 34th Street

Dec 25

Genres, countries & languages

Drama
24 films
Comedy
20 films
Romance
10 films
Family
6 films
Crime
5 films
Music
4 films
Fantasy
4 films
Adventure
4 films
Thriller
4 films
History
3 films
USA
38 films
UK
2 films
Canada
1 film
France
1 film
Germany
1 film
English
40 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 17 Added 20

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Apocalypse Now
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Jobs
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Rise & Fall of Penn Station
Average weighted rating:

3.4

Films Ryan watched in 2014

  • Miracle on 34th Street
  • It's a Wonderful Life
  • White Christmas
  • A Christmas Story
  • Elf
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Elf
  • White Christmas
  • The Dark Knight Rises
  • Gone Girl
  • On the Waterfront
  • They Came Together
  • Barry Lyndon
  • Swiss Family Robinson
  • Your Sister's Sister
  • Chef
  • The Seven Year Itch
  • Wayne's World
  • Inside Llewyn Davis
  • Don Jon
  • Her
  • The Grand Budapest Hotel
  • Blue Jasmine
  • Dear Mr. Watterson
  • Jobs
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • American Hustle
  • Outside Providence
  • The Rise & Fall of Penn Station
  • Nebraska
  • Dallas Buyers Club
  • Vanilla Sky
  • Apocalypse Now
  • The Kings of Summer
  • Hard Eight
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • The Spectacular Now
  • Road House
  • The Wolf of Wall Street
  • The Apartment

World map

Highly rated films Ryan is yet to see

  • Mommy
  • Güeros
  • Winter Sleep
  • Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow
  • Wild Tales
  • What We Do in the Shadows
  • Song of the Sea
  • Black Mirror: White Christmas

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more