Highest rated films

  • The Overnight

    ★★★½

  • Wet Hot American Summer

    ★★★★★

  • White Christmas

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Skyfall

    ★★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★½

  • This Is the End

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 22 Films watched
  • 1.8 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Guardians of the Galaxy

Jan 16

Last Film

White Christmas

Dec 24

Genres, countries & languages

Comedy
13 films
Drama
11 films
Adventure
6 films
Action
4 films
Sci Fi
3 films
Romance
3 films
Thriller
3 films
Mystery
3 films
Music
3 films
War
2 films
USA
22 films
UK
5 films
Canada
1 film
Taiwan
1 film
English
22 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 24

Watchlist

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

A Very Murray Christmas
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Overnight
Average weighted rating:

3.1

Films Ryan watched in 2015

  • White Christmas
  • A Very Murray Christmas
  • Skyfall
  • Unbroken
  • The Overnight
  • Kingsman: The Secret Service
  • Interstellar
  • While We're Young
  • The Imitation Game
  • Wet Hot American Summer
  • This Is Where I Leave You
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Big
  • St. Vincent
  • Whiplash
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • The Other Woman
  • Life of Pi
  • Boyhood
  • This Is the End
  • Inherent Vice
  • Guardians of the Galaxy

World map

Highly rated films Ryan is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Attack on Titan: Wings of Freedom
  • Embrace of the Serpent
  • Masaan
  • Visaranai
  • Ivy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more