Sort by

RyanAlexander has logged 498 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Too Old to Die Young

Too Old to Die Young

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eva

Eva

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shivers

Shivers

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry