RSS feed for RyanBoyd

RyanBoyd has rated 23 films released in the 1950s.

  • The Breaking Point

    ★★★

  • Gate of Hell

    ★★★

  • The Harder They Fall

    ★★★½

  • Rififi

    ★★★½

  • The Big Heat

    ★★★

  • Killer's Kiss

    ★½

  • Limelight

    ★★★★★

  • The Killing

    ★★★★½

  • The Chaplin Revue

    ★★★½

  • Journey to the Center of the Earth

    ★★

  • North by Northwest

    ★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Forbidden Planet

    ★★★★★

  • Plan 9 from Outer Space

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★½

  • Gun Crazy

    ★★