kylo ryan has logged 105 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
Edit this entry  
20
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
½
Edit this entry  
15
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Offside

Offside

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hush

Hush

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Comet

Comet

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Read the review Edit this entry  
29
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
Edit this entry  
25
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Late Spring

Late Spring

1949
×
Read the review Edit this entry  
27
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
[REC]

[REC]

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Edit this entry  
07
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Modern Times

Modern Times

1936
×
Read the review Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry