• Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    ★★

  • Don't Look Up

    ★½

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • House of Gucci

    ★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★

  • Encanto

    ★★½

  • Eternals

    ★½

  • The Rescue

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★★

  • Squid Game

    ★★★

  • Dune

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • King Richard

    ★★

  • NYC Epicenters 9/11➔2021½

    ★★★½

  • The History of the Atlanta Falcons

    ★★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • The Suicide Squad

    ★★

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Black Widow

    ★★

  • No Sudden Move

    ★★★

  • Luca

    ★★★½

  • Loki

    ★★★★

  • In the Heights

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • Cruella

    ★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★½

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Passing

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★½

  • WandaVision

    ★★★½

  • Tiger

    ★★

  • Burrow

  • Manual Cinema's Christmas Carol

  • Happiest Season

    ★½

  • From Our Family to Yours

  • Mank

    ★★½

  • Soul

    ★★★★

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Father of the Bride Part 3 (ish)

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • The Devil All the Time

  • What We Leave Behind

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Class Action Park

    ★★★

  • The Stunt Double

  • The Weight of Gold

    ★★★

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Into the Unknown: Making Frozen II

    ★★★★½

  • Athlete A

    ★★★½

  • Long Gone Summer

    ★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • The Lovebirds

    ★½

  • Rhubarb

  • New York New York

  • Hollywood

  • The Last Dance

    ★★★★½

  • The History of the Seattle Mariners

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★½

  • My Octopus Teacher

    ★½

  • The Plot Against America

    ★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★★

  • Trolls World Tour

  • A Quiet Place Part II

    ★★