Ryan has logged 194 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Once

Once

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★½
Edit this entry  
16
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Titus

Titus

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Double

The Double

2011
×
½
Edit this entry  
15
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Scarlet Pimpernel

The Scarlet Pimpernel

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry