rach has logged 126 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★
Edit this entry  
06
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
04
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
03
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Princess Protection Program

Princess Protection Program

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
01
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Penelope

Penelope

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Edit this entry  
26
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Edit this entry