Sort by

Dan has logged 519 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
American Pie

American Pie

1999
×
Edit this entry  
29
Landline

Landline

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★½
Edit this entry  
28
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★
Edit this entry  
27
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wilson

Wilson

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★
Edit this entry  
23
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Manifesto

Manifesto

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
★½
Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★½
Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★½
Edit this entry  
21
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
Read the review Edit this entry  
17
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spiral Jetty

Spiral Jetty

2017
×
Edit this entry  
17
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Why Him?

Why Him?

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
15
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★
Edit this entry  
15
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry