Dan has logged 67 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aspirational

Aspirational

2014
×
Edit this entry  
31
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Edit this entry  
31
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Edit this entry  
31
Asparagus

Asparagus

1979
×
Edit this entry  
30
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
Edit this entry  
28
Person to Person

Person to Person

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
Edit this entry  
26
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Edit this entry  
26
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★
Edit this entry  
26
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★½
Edit this entry  
24
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★½
Edit this entry  
24
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★
Edit this entry  
23
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Following

Following

1998
×
★★½
Edit this entry  
22
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chloe

Chloe

2009
×
Edit this entry  
17
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★
Edit this entry  
17
Not I

Not I

2000
×
Edit this entry  
17
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Paris Can Wait

Paris Can Wait

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Don't Want to Go Back Alone

I Don't Want to Go Back Alone

2010
×
Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Promise

The Promise

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry  
11
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry