Sort by

Dan has logged 66 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloweentown High

Halloweentown High

2004
×
Edit this entry  
31
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
Read the review Edit this entry  
30
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★½
Edit this entry  
27
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

2006
×
Edit this entry  
27
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gemini

Gemini

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Tom Felton Meets the Superfans

Tom Felton Meets the Superfans

2015
×
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Read the review Edit this entry  
14
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It

It

1990
×
★★
Edit this entry  
13
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Powerpuff Girls Movie

The Powerpuff Girls Movie

2002
×
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mummy

The Mummy

2017
×
Edit this entry  
10
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Kidnap

Kidnap

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
Edit this entry  
09
Landline

Landline

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★½
Edit this entry