Sort by

Dan has logged 39 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
Read prior review Edit this entry  
28
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
Read prior review Edit this entry  
28
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Read prior review Edit this entry  
28
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Edit this entry  
24
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
23
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oblivion

Oblivion

2013
×
Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
Read the review Edit this entry  
21
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Read prior review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Body Heat

Body Heat

1981
×
Read the review Edit this entry  
15
Student Bodies

Student Bodies

1981
×
Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Searching

Searching

2018
×
★★
Edit this entry  
11
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Boyhood

Boyhood

2014
×
Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
Read the review Edit this entry  
06
Scream 4

Scream 4

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry