Sort by

Dan has logged 244 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gremlins

Gremlins

1984
×
Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
22
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hunter x Hunter: The Last Mission

Hunter x Hunter: The Last Mission

2013
×
Edit this entry  
17
Hunter x Hunter: Phantom Rouge

Hunter x Hunter: Phantom Rouge

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Hunter × Hunter Pilot

Hunter × Hunter Pilot

1998
×
Edit this entry  
09
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
Read the review Edit this entry  
08
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
05
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cop Land

Cop Land

1997
×
Edit this entry  
04
October Sky

October Sky

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Yu Yu Hakusho: Poltergeist Report

Yu Yu Hakusho: Poltergeist Report

1994
×
Edit this entry  
01
New York Stories

New York Stories

1989
×
Read the review Edit this entry  
01
The Score

The Score

2001
×
Read other review Edit this entry  
30
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★
Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
26
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★
Edit this entry  
24
Ms .45

Ms .45

1981
×
Read the review Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Kundun

Kundun

1997
×
Edit this entry  
23
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
17
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
Edit this entry  
17
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry