Sort by

Dan has logged 228 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Game Night

Game Night

2018
×
Read prior review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Edit this entry  
24
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jade

Jade

1995
×
★★★
Edit this entry  
20
The Guilty

The Guilty

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Edit this entry  
12
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rat Race

Rat Race

2001
×
Read the review Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Score

The Score

2001
×
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Edit this entry  
19
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Sliver

Sliver

1993
×
Edit this entry  
17
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★
Edit this entry  
17
Passion Fish

Passion Fish

1992
×
★★★
Edit this entry  
17
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
Edit this entry  
16
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
In the Cut

In the Cut

2003
×
Edit this entry  
13
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Edit this entry  
10
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★
Edit this entry  
08
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Take One

Take One

1977
×
Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Top Gun

Top Gun

1986
×
Read the review Edit this entry