Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Snowden

Snowden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Promised Land

Promised Land

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Princess Protection Program

Princess Protection Program

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloweentown High

Halloweentown High

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
We Are Freestyle Love Supreme

We Are Freestyle Love Supreme

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
17 Again

17 Again

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Camp Rock 2: The Final Jam

Camp Rock 2: The Final Jam

2010
×
★★½
Edit this entry  
09
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Due Date

Due Date

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry