• Batman

    Batman

    ★★★★

    Jesus Marimba

    Don’t rub another mans rhubarb

    Big facts jack big facts

  • Walk Hard: The Dewey Cox Story

    Walk Hard: The Dewey Cox Story

    ★★★★

    Facts bro

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★★½

    Wasn’t my favorite film, but incredible nonetheless

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★★

    Banger of a film, Rian Johnson with another piece of perfection

  • CB4

    CB4

    ★★½

    Chris Rock is funny sometimes, liked the N.W.A joke most of the time, it was cool

  • The Master

    The Master

    ★★★★½

    Joaquin Phoenix fucking sand and hurling meatballs while intoxicated makes this film quality, and that isn’t even getting to Phillip Seymour Hoffman

  • Her

    Her

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A masterful piece, Spike delivers a film that challenges the conventional ideas of human interaction, love, and the ability to feel a true connection, and stretches them into the world of the AI

    Joaquin Phoenix is incredible, he delivers a performance the draws emotions of joy, empathy, sadness, pity, and so much more, as he navigates the essentially uncharted waters, and attempts to build a relationship with this being that 1. Can’t physically be there, 2. Is still learning how…

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★

    Quality

  • Magic & Bird: A Courtship of Rivals

    Magic & Bird: A Courtship of Rivals

    ★★★★

    Any chance to see Larry is a chance I’ll take

  • Philadelphia

    Philadelphia

    ★★★★

    Tom Hanks and Denzel Washington are fantastic as always

  • Okja

    Okja

    ★★★★

    1/2 a Star Bc the Okja looked cool 

    1/2 a Star Bc Paul Dano is one of the greatest actors alive

  • Waco

    Waco

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Good miniseries for anyone interested in Governmental Procedures and how they can fuck a peaceful situation up quickly