Ryan has written 53 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Silver Linings Playbook

    Silver Linings Playbook

    ★★★★½

    About as accurate of an eagles tailgate as there is

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction

    ★★★★½

    Couldn’t be a Tarantino film without the n word and feet

  • Dead Poets Society

    Dead Poets Society

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Neil really put the emphasis on DEAD poets society

  • The Age of Adaline

    The Age of Adaline

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Guy like me simply would’ve never aged even after the second accident

  • Paddington

    Paddington

    ★★★★½

    Just an absolute banger

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★½

    I’d like a year off for sports please and thank you

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

    Big Fonz

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★½

    Reminded me of My Dinner With Andre, except the emotional pain throughout was something expected yet surprising. As viewers we know the context of these issues in Rue but are always humbled by the gravity in which they impact the character. Ali provides us with a figure who’s grounded those same issues and can relate to Rue in her experiences, and that’s something that can’t be understated in this episode.

    Also that revolution sequence was absolutely marvelous

  • Speed Racer

    Speed Racer

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    One day I might just change my face and pretend I never existed too

  • Lemonade Mouth

    Lemonade Mouth

    ★★★★½

    Why Stella couldn’t understand the concept of an exclusive brand deal blows my mind

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

    Day 1 of my journey to become wider than Wilson Fisk

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit

    ★★★★½

    I prefer checkers