ryan k. has logged 254 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
The Life and Times of Judge Roy Bean

The Life and Times of Judge Roy Bean

1972
×
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Susan Slept Here

Susan Slept Here

1954
×
Read the review Edit this entry  
26
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
White Christmas

White Christmas

1954
×
Read the review Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
Edit this entry  
09
Peter Pan

Peter Pan

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
Read the review Edit this entry  
03
Sully

Sully

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read prior review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

1949
×
Read the review Edit this entry  
30
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Grass

Grass

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

1994
×
Read the review Edit this entry  
25
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
Read the review Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Noelle

Noelle

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
Read the review Edit this entry  
10
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
Read the review Edit this entry