RSS feed for Ryan

Ryan has logged 102 entries for films released in the 2010s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Compliance

Compliance

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Tracktown

Tracktown

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Olympic Dreams

Olympic Dreams

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry