RSS feed for Ryan
  • Lady and the Tramp

    Lady and the Tramp

    ★★★½

    Another one I though would be a giant turd but it was cute as shit. Sue me

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★

    Top 3 Sandler performance

  • Noelle

    Noelle

    ★★★

    Watched with the wife thinking it’d be a pile of shit and it was a much, much smaller pile than I expected!

  • The Nightingale

    The Nightingale

    ★★★★½

    The feel good movie of the year

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★½

    A very personal, beautiful film that’s equal parts hilarious and devastating.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    Eggers doesn’t fuck around

  • Dolemite Is My Name

    Dolemite Is My Name

    ★★★★

    Fucking awesome

  • The Talented Mr. Ripley

    The Talented Mr. Ripley

    ★★★★½

    86/100

  • Joker

    Joker

    ★★★★

    78/100

    Has its flaws, but Joaquin is so good it elevates everything else. I mean he fucking owns

  • Hail, Caesar!

    Hail, Caesar!

    ★★★★

    79/100

    Fucking great Brolin performance

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★½

    85/100

    That was stressful

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★★

    78/100

    Entertaining throughout and funny as hell. JLO is 💸💸