Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Edit this entry  
03
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
Silence

Silence

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bad Travelling

Bad Travelling

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★½
Edit this entry  
15
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nobody

Nobody

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jason X

Jason X

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
28
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read prior review Edit this entry