Sort by

Shrimpo has logged 202 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Broker

Broker

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dreams in the Witch House

Dreams in the Witch House

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Read the review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Read the review Edit this entry  
15
Avatar

Avatar

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Thumbsucker

Thumbsucker

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Troll

Troll

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
It's a Wonderful Binge

It's a Wonderful Binge

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Movie

American Movie

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
Read the review Edit this entry  
19
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Meet Me in the Bathroom

Meet Me in the Bathroom

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Whale

The Whale

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Garlic Is as Good as Ten Mothers

Garlic Is as Good as Ten Mothers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry