• So Unreal

    So Unreal

    Ben said something to the likes of “the thing about movies from this time period is that they’re about technology they don’t yet have an understanding of”. And that’s obviously true. It’s why we laugh at them. But here I realized that’s also what make them so great. 
    Nothing is scary anymore, because everything is scary, but also because there is no unknown. There isn’t really a distant darkness we can have curiosity about, it’s all online. We don’t have Nothing to be scared about anymore.  And the fear that we look back on as stupidity is actually kind of sacred.

  • Poison

    Poison

    ★★★★

    Wish it had more Fiennes as Dahl to finish it off

  • The Rat Catcher

    The Rat Catcher

    ★★★★

    So gross. Great ending.

  • The Swan

    The Swan

    ★★★★★

    Knocked the wind out of me.

  • The Wonderful Story of Henry Sugar

    The Wonderful Story of Henry Sugar

    ★★★★½

    Gave it a real go. Incredible. Cumberbatch has never fit better. Best thing Anderson’s done in ten years.

  • The Wonderful Story of Henry Sugar

    The Wonderful Story of Henry Sugar

    This movie was so cozy that as I watched on a rainy day with a fuzzy blanket and a pot of tea I literally fell asleep
    Gonna go back and rewatch the last 15 minutes

  • The Creator

    The Creator

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Monkey with a bomb

  • The Brothers Grimm

    The Brothers Grimm

    ★★★

    .. they don’t make them like they used 2

  • Labyrinth

    Labyrinth

    ★★★★

    NOTHING, TRA-LA-LA???!?

  • Stop Making Sense

    Stop Making Sense

    ★★★★★

    Your body doesn’t stop moving until it does and then you reach nirvana

  • Funny Pages

    Funny Pages

    ★★★

    The jizz kid from Swuid and Whale made a grosso movie

  • A Haunting in Venice

    A Haunting in Venice

    ★★★½

    Hercule Peirot fans needed this win.