Ryan has logged 363 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Role Models

Role Models

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Edit this entry  
21
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Edit this entry  
07
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★
Edit this entry  
06
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★½
Read prior review Edit this entry  
30
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
25
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
21
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
14
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Edit this entry