Richard has logged 318 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Batman

Batman

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Me, Myself & Irene

Me, Myself & Irene

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Saw V

Saw V

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Soul Man

Soul Man

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Saw III

Saw III

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anger Management

Anger Management

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Taylor Swift & Def Leppard: CMT Crossroads

Taylor Swift & Def Leppard: CMT Crossroads

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Crooked Arrows

Crooked Arrows

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thunderbirds

Thunderbirds

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Congo

Congo

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Firestorm

Firestorm

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Classic Albums: Def Leppard - Hysteria

Classic Albums: Def Leppard - Hysteria

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Slither

Slither

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Way of the Gun

The Way of the Gun

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Navy Seals

Navy Seals

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry