Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Irma Vep

Irma Vep

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Clean

Clean

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Elvis

Elvis

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nathalie...

Nathalie...

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fortune Cookie

The Fortune Cookie

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happy End

Happy End

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Entre Nous

Entre Nous

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Therese and Isabelle

Therese and Isabelle

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nightcap

Nightcap

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Murder by Numbers

Murder by Numbers

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Page Turner

The Page Turner

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Birthday Girl

Birthday Girl

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Everything Went Fine

Everything Went Fine

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I've Loved You So Long

I've Loved You So Long

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Under the Sand

Under the Sand

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Party

The Party

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting

The Haunting

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
White Palace

White Palace

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Don Juan or If Don Juan Were a Woman

Don Juan or If Don Juan Were a Woman

1973
×
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Walk on the Wild Side

Walk on the Wild Side

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry