• Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★

  • Tony Hawk: Until the Wheels Fall Off

    ★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Batman

    ★★★★½

  • Turning Red

    ★★★½

  • Kimi

    ★★★½

  • Death on the Nile

    ★★★

  • Am I Ok?

    ★★★

  • Dual

    ★★★★

  • Summering

    ★★

  • 892

    ★★★★

  • ᎤᏕᏲᏅ (What They've Been Taught)

    ★★★★

  • The Headhunter's Daughter

    ★★★½

  • Kicking the Clouds

    ★★★★

  • The Princess

    ★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

  • Don't Look Up

    ★★

  • West Side Story

    ★★★★

  • Home from School: The Children of Carlisle

    ★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★½

  • Eternals

    ★★★

  • Ghostbusters: Afterlife

    ★★★½

  • No Time to Die

    ★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Red Rocket

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Space Jam: A New Legacy

  • Black Widow

    ★★★½

  • Luca

    ★★★½

  • In the Heights

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★½

  • Cruella

    ★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★

  • Cousins

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Billie Eilish: The World's a Little Blurry

    ★★★½

  • Framing Britney Spears

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Coming Home in the Dark

    ★★★½

  • Street Gang: How We Got to Sesame Street

    ★★★★

  • Wild Indian

    ★★★★½

  • Homeroom

    ★★★

  • CODA

    ★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • In the Same Breath

    ★★★★

  • WandaVision

    ★★★½

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • Happiest Season

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Over the Moon

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Beans

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Unpregnant

    ★★★★

  • All In: The Fight for Democracy

    ★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • The New Mutants

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★

  • The Swamp

    ★★★½

  • Black Is King

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • We Bare Bears: The Movie

    ★★★★

  • Gather

    ★★★★

  • Jonathan Scott’s Power Trip

    ★★★

  • Scoob!

    ★★½