maider has logged 129 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Frozen River

Frozen River

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sweet & Sour

Sweet & Sour

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Extracurricular

Extracurricular

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Plan B

Plan B

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chef

Chef

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
French Exit

French Exit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Schoolgirls

Schoolgirls

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Move to Heaven

Move to Heaven

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anarchist from Colony

Anarchist from Colony

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Pursuit of Love

The Pursuit of Love

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
Edit this entry  
22
Uno para todos

Uno para todos

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shadow and Bone - The Afterparty

Shadow and Bone - The Afterparty

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Piercing

Piercing

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
My Mister

My Mister

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Juror 8

Juror 8

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Where Hands Touch

Where Hands Touch

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The New Romantic

The New Romantic

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The House of Us

The House of Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Edit this entry  
10
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Edit this entry