RSS feed for davan 🍓
  • Last Christmas

    Last Christmas

    ★★★★½

    when kate and tom go to tom’s apartment and he’s hovering over her as she lies in bed....that’s what i want

  • Little Shop of Horrors

    Little Shop of Horrors

    ★★★½

    WHEW. folks, i cannot tell you how hard it’s been for me to watch movies. I just don’t want to watch anything but youtube videos 😭 but i finally got a grip and decided to watch something. originally i put on spaceballs but then i wanted to watch robots but it’s not on any steaming services (even though i own it on dvd 🤡)  SO i figured it was time to watch this classic! 

    I have to say i was…

  • The Lovebirds

    The Lovebirds

    ★★★

    i watched this last night and have forgotten most of what happened but i love issa & kumail :)

    give us more interracial couples that don’t involve white people !

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle

    ★★★★

    head empty, howl pretty

  • Get Out

    Get Out

    hello hello everyone ✨ i haven’t been very active in the last 3 weeks mainly bc of school and i also just haven’t been in the mood to watch a lot of movies (mostly bc i miss new releases so much 😪). but as of late, there’s been much more pressing matters to focus on. 

    before absolutely anything, i am a Black woman, and that’s something that i need everyone who follows me to know and understand. i do not…

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★½

    the first movie i watch in like 2 weeks and i fall asleep right after eduardo goes ape shit 🗿 but anyway yesterday was my birthday ! and honestly it was a really nice day considering that we couldn’t do much. i’m not a teen anymore which is weird to say but 20 has such a nice ring to it, ya know? i can’t wait till outside reopens and i can fulfill my one year old tradition of getting korean food for my birthday 😪😪😪

  • The Big Short

    The Big Short

    ★★★★

    everybody and their mother is in this thing, my god. 

    movie magic is real bc the screenwriters were able to make business/economics jargon interesting, engaging, and easy (or at least easier) to understand, so that this didn't turn into a snoozefest. it reminds me of the social network in that it flows in a way that you wouldn't expect from a movie about wall street. the hyper editing, the narration, and the sporadic breaking of the 4th wall was all so…

  • The Evil Dead

    The Evil Dead

    ★★★½

    I have a couple of thoughts I wanna get out first: 

    - I think I've mentioned this before but a lot of the time, I feel like I avoid watching older movies mostly for the fact that I can't really view them outside of a modern lens. like, there's no way I could pretend I was watching this in 1981 bc I literally have no idea what that would be like. so I can only "rate" older movies according to…

  • John Wick

    John Wick

    ★★★★★

    oooooooeeeeee this movie lived all the way up to the hype. the choreography, the color grading, the editing, the universe, it was all fantastic. that entire club sequence was exquisite 🥵 I can't wait until I can adopt a dog 

    quarantine scavenger hunt watch #8

  • Before I Go to Sleep

    Before I Go to Sleep

    ★★

    I should've just rewatched 1917 for this one 🗿

    quarantine scavenger hunt watch #7

  • Love Actually

    Love Actually

    ★★

    laura linney had that GORGEOUS man right there all that time and did nothing. for that alone I should give this 0 stars.

    this movie's honestly kind of ass and is entirely too long with too many storylines (the keira knightley one and the guy going to america one were the worst omg) but the soundtrack slaps, the cast is fun and I love christmas so ! I will be including this in my holiday rotation for years to come. 

    quarantine scavenger hunt watch #6

  • The Devil Wears Prada

    The Devil Wears Prada

    ★★★

    some of those outifts were ugly as hell 🗿🗿 there really is nothing like the 2000's aesthetic 

    quarantine scavenger hunt watch #5