• Iron Man 3

    Iron Man 3

    ★★★★

    the gf has just found the Christmas tree she wants
    it will have to wait till next year.....
    ..... we stopped this to watch avengers to recap
    so picking this up after:
    follow the mullet
    this has very much been a Jon Favreau post Xmas
    we've just watched boba fett before this
    1964 Simca Marmon MH 600
    AKMSU
    Harley-Davidson V-Rod Muscle
    nodding donkeys
    joan rivers
    above the dick jokes there's a nice nod to A Christmas Story
    which the gf…

  • Mojave

    Mojave

    ★★½

    land cruiser
    Modelo
    wish there was a lot more desert in this

  • The Guns of Navarone

    The Guns of Navarone

    ★★★½

    the gf recognised Spyros from his sole episode on Hawaii-five-0 - utterly incredible

    lots of suicide doors
    Adler Trumpf
    Kübelwagens
    lots of anachronistic shit and dodge beeps
    Dodge M-601
    1943 Ford M8 Greyhound
    Motorbikes ?
    1944 Cadillac M24 Chaffee
    a couple of jeeps
    Pecks green watch ?
    Bren Gun
    Enfield No.2
    Karabiner 98k Sporter
    Piper L-4 Cub
    outstanding cast
    wonderfully acted
    Astra 400
    Luger P08 Artillery
    I've found the pillbox
    madelaine kahn singing in the background
    Supressed Mauser M1934 Pistol…

  • Bone Tomahawk

    Bone Tomahawk

    ★★★★

    It's always good to see Mr Russell
    I think we'd have watched this sooner if we'd known he was in it
    blue monday (isn't that a song ?)
    Remington Model 1890
    Bright hope
    starting fee
    1 drink
    I'll have a whiskey too
    wild turkey me thinks
    corn chowder
    Learne'd goat
    omnipotent
    Redwood
    Smith & Wesson Schofield
    chequers
    nice bit of sight + sound and editing
    horseys
    Pinto
    (not a Ford unfortunately)
    witty repartee
    Colt 1873 Single Action Army Cavalry
    Merwin, Hulbert…

  • Fire Over England

    Fire Over England

    ★★★

    BFI
    mr korda
    1586 Spain
    King Philip
    Blackadder is immediately springing to mind
    good grief mr mason's legs
    I still recognised his voice first though
    I presume the overacting arsehole is Lawrence Olivier
    QEI
    nah not impressed
    huge farthingale though
    el draco (harry potter anyone ?)
    wholly smoke
    ship models (almost convincing)
    and action stations
    well swashle my buckle
    no one expects the Spanish inquisition
    barking dawggies
    insolence
    not sure what's going on there
    ruff
    the dawggies have been spending…

  • Eternals

    Eternals

    ★★½

    in the biningging
    scrawl
    5000 BC
    Mesopotamia
    fish
    hey blondie
    where's my hover board ?
    time - oooo needle drop
    Londonium
    present day
    national history museum
    this is full of Starks
    earthquake
    she's ruined that now
    dawg
    you know nothing jon snow
    that is not a cake
    regents canal
    Camden lock
    2009 Citroën C4
    normal night in Camden then
    my beautiful launderette
    575 BC
    Babylon
    hanging gardens
    sounds like Salma Hayek ?
    is that AJ ?
    why am I not…

  • 49th Parallel

    49th Parallel

    ★★★½

    snow capped mountains
    lso
    is this my first Powell and Pressburger ?
    ahh no - red shoes, of course
    U37
    morse code
    Lockheed Hudson III + Douglas B-18 Digby bombers
    Westland Lysander
    whoop whoop whoop
    tiefenmesser
    ice bergs
    sled dawggies
    I presume the over acting arsehole is Lawrence Olivier
    mein kampf
    Fairchild 71C sea plane
    hair in the gate
    run away
    horseys
    Case D
    1939 Farmall H
    1938 Dodge Touring Sedan
    1940 Chevrolet Master 85
    1937 Ford V8
    Winnipeg
    1940…

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★½

    snowy forest
    wine box
    CSA Sa vz. 58 Compact
    Beretta 92FS
    Beretta PMX
    1994 Maserati Quattroporte IV
    DB5
    Triumph Scrambler 1200
    2002 Alfa Romeo 156
    2006 Citroën C3
    1974 Dino 308 GT4
    Piaggio Ape
    Piaggio Vespa PX
    1987 Land-Rover Range Rover
    that poor car
    not impressed by the theme song
    which tower in Londonium is that ?
    AKS-74U
    Hugh Dennis
    Alexander Dennis Enviro400H
    Ms Harris
    on a beautiful boat
    FN Browning Hi-Power
    beautiful blue 1977 Land-Rover 88'' Series III
    Royal…

  • Alita: Battle Angel

    Alita: Battle Angel

    ★★★★

    having just watched mr rodriguez on the chef show it was time indeed to flick this on
    20th century fox
    haven't heard that for a very long while
    2363
    I don't how why but I have a very William S Burroughs charming vibe about this
    maybe it's the hat
    and the cinematography
    anime eyes
    gorgeous
    cabron
    ausgezeichnet
    18 string guitar
    dawg
    outstanding
    tuk tuk
    big cat
    Ms Connelly
    chooooooocolate
    parrot
    little red riding hood
    maybe not so little
    rollerball
    Kansas…

  • Law Abiding Citizen

    Law Abiding Citizen

    ★★★½

    gerard butler mind number (as in numb not digit) after the last phenomenal film
    a bit of lite relief
    man in a hat statue on top of a building
    philly presumably
    banker's lamp
    Alsatian
    nice black 1962 Cadillac Fleetwood 60 Special
    Jetranger
    Dell monitors
    Ford explorer
    crown vics
    Chevy suburbans
    Chevy Tahoes
    1999 Ford F-Series Super Duty
    EMP
    Glock 17
    SIG-Sauer P226R
    Beretta 92FS
    Remington 870
    Browning M2HB

  • The Stronghold

    The Stronghold

    ★★★★★

    Bac Nord original title
    Citroën C3
    Citroën C4
    Citroën Grand C4 Picasso
    Citroën C5
    Citroën C5 II Tourer
    akai
    full of adidas kit
    super tense policier
    excellent soundtrack

  • Jumanji: The Next Level

    Jumanji: The Next Level

    ★★★

    NYU
    Plane
    Motorbike
    Lawrence of Arabia royalties ?
    sandrail
    Beetlemania
    Willys M38 A1
    Polaris RZR 900
    I should probably check the Dakar results
    Smouldering intensity
    100 select-o-matic juke box
    axe throwing
    Awkwafina
    Motorbike
    Scrambler
    Welcome to the jungle
    Overlooking truck going into fortress sand coloured ?
    Sony boombox
    Nun chucks
    Awesome
    Husky sled team